آیا پیوند به صفحات HTTP بر سئو تاثیر می گذارد؟


جان مولر، حامی جستجوی گوگل، پاسخ جالبی در مورد اینکه آیا لینک دادن به صفحات وب HTTP ناامن دارای یک نقطه ضعف سئو است یا خیر، ارائه کرد.

می توان فکر کرد که پیوند دادن به صفحات HTTP ممکن است به عنوان یک کیفیت منفی یک صفحه در نظر گرفته شود زیرا ممکن است تجربه کاربری منفی به نظر برسد.

تفاوت بین HTTP و HTTPS

HTTP یک پروتکل (سیستمی متشکل از قوانین) برای انتقال داده ها از سرور به مرورگر است.

HTTPS یک نسخه امن است که به کاربر تأیید می‌کند که سایتی که بازدید می‌کند محافظت می‌شود و می‌توان به اطلاعات حساسی مانند گذرواژه‌ها اعتماد کرد.

HTTPS یک سیگنال رتبه بندی است

پروتکل امن HTTPS یک سیگنال رتبه بندی شناخته شده گوگل است.

گوگل در سال 2014 اعلام کرد که HTTPS یک سیگنال رتبه بندی است.

در این اطلاعیه آمده بود:

فراتر از چیزهای خودمان، ما همچنین در حال کار برای ایمن‌تر کردن اینترنت به طور گسترده‌تر هستیم. بخش بزرگی از آن اطمینان از ایمن بودن وب‌سایت‌هایی است که افراد از Google به آن‌ها دسترسی دارند.

به این دلایل، در چند ماه گذشته آزمایش‌هایی را انجام داده‌ایم که در نظر می‌گیریم آیا سایت‌ها از اتصالات امن و رمزگذاری‌شده به عنوان سیگنال در الگوریتم‌های رتبه‌بندی جستجوی ما استفاده می‌کنند یا خیر.

ما نتایج مثبتی دیده‌ایم، بنابراین شروع به استفاده از HTTPS به عنوان سیگنال رتبه‌بندی کرده‌ایم.

در حال حاضر این فقط یک سیگنال بسیار سبک است – که کمتر از 1٪ از جستجوهای جهانی را تحت تأثیر قرار می دهد و وزن کمتری نسبت به سیگنال های دیگر مانند محتوای با کیفیت بالا دارد – در حالی که ما به مدیران وب زمان می دهیم تا به HTTPS تغییر دهند.

اما با گذشت زمان، ممکن است تصمیم بگیریم آن را تقویت کنیم، زیرا می‌خواهیم همه صاحبان وب‌سایت را تشویق کنیم که از HTTP به HTTPS سوئیچ کنند تا همه در وب ایمن باشند.»

این واقعیت که HTTPS یک سیگنال رتبه بندی است، زمینه را برای سؤال در مورد پیوند به صفحات HTTP ناامن فراهم می کند.

اگر صفحات وب امن برای گوگل مهم هستند، پس از آن نتیجه می شود که سایت های پیوند داده شده نیز باید HTTPS باشند.

اما همانطور که مولر توضیح می دهد لزوماً اینطور نیست.

آیا پیوند دادن به صفحات HTTP بد است؟

دلایل زیادی وجود دارد که چرا پیوند دادن به صفحه HTTP توصیه نمی شود.

اما این سؤال محدود به درک این موضوع بود که آیا پیوند دادن به صفحات وب ناامنی که فقط از HTTP استفاده می کنند تأثیر منفی بر سئو دارد یا خیر.

این سوالی است که پرسیده شد:

آیا اگر صفحه من به یک وب سایت ناامن خارجی پیوند داده شود، بر امتیاز سئوی من تأثیر منفی می گذارد؟

بنابراین، در HTTP، نه HTTPS.

مولر در پاسخ به این سوال توضیح داد که چیزی به نام نمره سئو وجود ندارد و سپس سوال را به آنچه که او معتقد است سوال را دوباره تفسیر کرد.

مولر پاسخ داد:

«… اول از همه، ما مفهومی از امتیاز SEO نداریم.

بنابراین واقعاً لازم نیست نگران نوع نمره سئو باشید.

اما صرف نظر از این موضوع، به نوعی می فهمم که این سوال این است که آیا بد است که به جای صفحه HTTPS به یک صفحه HTTP پیوند دهم.

و از دیدگاه ما، کاملاً خوب است.

اگر این صفحات بر روی HTTP هستند، این همان چیزی است که به آن پیوند می دهید.

این چیزی است که کاربران انتظار پیدا کردن آن را دارند.

هیچ مانعی برای پیوند دادن به سایت هایی مانند آن وجود ندارد.

هیچ گونه نقطه ضعفی برای وب سایت شما وجود ندارد که شبیه به اجتناب از پیوند دادن به صفحات HTTP باشد، زیرا آنها به نوعی قدیمی یا پوسته پوسته هستند و به خوبی HTTPS نیستند.

نگران این موضوع نخواهم بود.»

پیوند دادن به صفحات HTTP خوب است؟

مولر تأیید کرد که اشکالی ندارد (به دلایل SEO) با استفاده از پروتکل HTTP به سایت دیگری پیوند دهید.

با این حال، HTTP هیچ تأییدی برای مرورگر ارائه نمی دهد که سروری که به درخواست یک صفحه وب پاسخ می دهد، سرور صحیح است.

در گذشته، بسیاری از ناشران وب پای خود را برای پذیرش پروتکل HTTPS طولانی کردند زیرا احساس می کردند که این پروتکل فقط برای بانک ها، بیمارستان ها، سایت های خرید و سایر مشاغلی که با داده های حساس کاربران سروکار دارند ضروری است.

اما این دیگر صدق نمی کند زیرا وب سایت هایی که از پروتکل HTTP استفاده می کنند می توانند مورد حمله قرار گیرند و عواقب ناخواسته ای برای آن وب سایت هایی ایجاد می شود که می تواند نتیجه نهایی آنها را تحت تأثیر قرار دهد.

در طول سال‌ها، هکرها راه‌هایی برای فریب بازدیدکنندگان سایت ایجاد کرده‌اند تا تصور کنند به یک وب‌سایت خاص دسترسی دارند. پس از فریب، هکر کارهایی مانند دریافت رمزهای عبور بانکی و سایر داده های حساس را انجام می دهد.

ربودن DNS، حملات Man-in-the-Middle، و جعل دامنه، برخی از سوء استفاده‌هایی هستند که می‌توانند هنگام بازدید از یک سایت با استفاده از اجرای HTTP ناامن اتفاق بیفتند.

بنابراین ممکن است بهترین روش (به دلایل تجربه کاربر) شناسایی پیوندهای HTTP خروجی و بررسی اینکه آیا سایت پیوند داده شده از HTTPS استفاده می کند یا خیر. اگر اینطور نیست، اگر تجربه کاربری و امنیت بازدیدکننده برای شما مهم است، یافتن سایت بهتری برای پیوند دادن به آن می‌تواند مفید باشد.

بازدیدکنندگان سایتی که پیوندی از یک سایت ایمن به یک سایت ناامن را دنبال می کنند و با پیام مرورگر مبنی بر ناامن بودن یک وب سایت مواجه می شوند، ممکن است شروع به این سوال کنند که آیا در نهایت سایت ایمن قابل اعتماد است یا خیر.

چیزهای بیشتری نسبت به تأثیر بر سئو وجود دارد.


نقل قول

آیا پیوند به HTTP تأثیر منفی سئو خواهد داشت؟

پاسخ مولر به این سوال را در دقیقه 07:35 تماشا کنید.

تصویر ویژه: اسکرین شات از YouTube.com/GoogleSearchCentral، ژوئیه ۲۰۲۲.

منبع

مطالب مرتبط