آیا گوگل در حال حاضر از کار افتاده است؟ داشبورد وضعیت جستجو را بررسی کنید.


اکنون یک صفحه رسمی برای پاسخ به این سوال وجود دارد: “آیا گوگل در حال حاضر از کار افتاده است؟”

Google در حال ارائه یک داشبورد وضعیت جستجو است که در زمان واقعی به شما اطلاع می دهد که آیا مشکلی در خزیدن، نمایه سازی یا ارائه نتایج جستجو وجود دارد یا خیر.

پیش از این، مهندسان قابلیت اطمینان سایت گوگل (SRE) از طریق حساب توییتر جستجوی مرکزی گوگل به جستجوگران در مورد قطعی اطلاعات اطلاع دادند.

اکنون، گوگل از داشبورد وضعیت جستجو برای برقراری ارتباط با وضعیت موتور جستجوی خود استفاده خواهد کرد.

آیا گوگل در حال حاضر از کار افتاده است؟

در زمان نگارش این مقاله، گوگل فعال است.

من می دانم که چون به داشبورد وضعیت جستجوی Google نگاه می کنم، که علامت های سبز رنگ را برای برقراری ارتباط نشان می دهد، هر سه سرویس (خزیدن، نمایه سازی و ارائه خدمات) در دسترس هستند.

در حال حاضر گوگل پایین استتصویر از: status.search.google.com/، دسامبر ۲۰۲۲

داشبورد وضعیت جستجوی Google مشکلات گسترده ای را که در هفت روز گذشته رخ داده است، همراه با جزئیات مربوط به وضعیت مشکل گزارش می کند.

گوگل ادعا می کند که مشکلات و اختلالات گسترده “نادر” هستند، اما این بدان معنا نیست که هرگز اتفاق نمی افتد.

یک موضوع گسترده به این صورت تعریف می شود:

«یک مشکل گسترده به این معنی است که یک مشکل سیستمیک در یک سیستم جستجو وجود دارد که بر تعداد زیادی از سایت‌ها یا کاربران جستجو تأثیر می‌گذارد. به طور معمول، این نوع مسائل در خارج بسیار قابل مشاهده است، و در داخل، مکانیسم های نظارت و هشدار SRE در پشت صحنه کار می کنند تا مسائل را علامت گذاری کنند.

جستجوی Google در آگوست 2022 یک قطعی نادر و گسترده را تجربه کرد و اگر داشبورد وضعیت جستجو در آن زمان وجود داشت، می‌توانست کل این مصیبت را بهتر مدیریت کند.

به جای اینکه همه توییتر را با توییت‌هایی پر کنند که بپرسند «آیا گوگل در حال حاضر خراب است»، می‌توانستند داشبورد را برای دریافت پاسخ بررسی کنند.

متاسفانه، قطع شدن گوگل قابل پیشگیری نیست. بهترین کاری که Google می‌تواند انجام دهد این است که در صورت شناسایی مشکلات، عموم را در جریان قرار دهد و در صورت وجود به‌روزرسانی‌های وضعیت را ارائه دهد.

داشبورد وضعیت جستجوی Google – چگونه کار می کند

Google ظرف یک ساعت پس از تأیید قطعی مداوم و گسترده، به‌روزرسانی را در داشبورد وضعیت جستجو ارسال می‌کند.

زمان شروع قطع، همانطور که در داشبورد ذکر شده است، به زمانی اشاره دارد که گوگل مشکل را کشف کرد، نه زمانی که قطعی شروع شد.

گوگل قول داده است که به‌روزرسانی‌های قطعی متوالی را ظرف 12 ساعت پس از اولین به‌روزرسانی ارائه کند.

علاوه بر این، Google ممکن است اطلاعاتی را ارائه دهد که می تواند به حل مشکل کمک کند:

خارج از به‌روزرسانی وضعیت سنتی که ممکن است مشاهده کنید، ما همچنین سعی خواهیم کرد اطلاعات بیشتری ارائه کنیم که ممکن است راه‌حل را حل کند. به عنوان مثال، در این سناریوی فرضی که سرور نامی که حل نام دامنه میلیون‌ها سایت را مدیریت می‌کند، درخواست‌های اتصال Googlebot را رد می‌کند، ممکن است به‌روزرسانی‌ای ارسال کنیم که می‌گوید تغییر سرورهای نام ممکن است مشکلی را که سایت‌ها با آن مواجه می‌شوند کاهش دهد.

هنگامی که SREهای آن تأیید کنند که اصلاح مناسب را اعمال کرده‌اند، Google یک مشکل حل‌شده را علامت‌گذاری می‌کند. با این حال، گوگل می گوید بسته به نوع مشکل، ممکن است پس از رفع مشکل، اثرات باقی بماند.


منبع: گوگل

تصویر ویژه: اندرو کراسوویتسکی/شاتراستوک

منبع

مطالب مرتبط