صفحات بدون ایندکس بر بودجه خزیدن تاثیری ندارند


تیم روابط جستجوی گوگل تایید می کند که صفحات بدون فهرست بندی تاثیر منفی بر بودجه خزیدن وب سایت ندارند، مهم نیست که یک سایت چقدر باشد.

این موضوع نه یک بار بلکه سه بار در جلسه پرسش و پاسخ ساعت اداری SEO در نوامبر 2022 مورد بررسی قرار گرفته است.

جان مولر و گری ایلیز، مدافعان جستجوی گوگل، به نوبت به سه سوال مشابه از افرادی که نگران هستند صفحات بدون فهرست بندی زیادی در سایت خود دارند، پاسخ می دهند.

از پاسخ‌های مولر و ایلیز، متوجه می‌شویم که صفحه‌های نمایه‌شده «خیلی زیاد» وجود ندارد. علاوه بر این، مگر اینکه وب سایت شما بیش از یک میلیون صفحه داشته باشد، نیازی به نگرانی در مورد بودجه خزیدن نیست.

در اینجا خلاصه ای سریع از هر سوال و پاسخ آورده شده است.

سوال 1: صفحات نمایه شده بیش از حد

در ساعت 8:23 در ساعات اداری نوامبر 2022 گوگل، ایلیز به سوالی می پرسد که آیا تعداد “بیش از حد” صفحات نمایه شده مشکلی برای کشف یا نمایه سازی است.

Illyes می گوید noindex ابزاری است که به وب سایت ها کمک می کند محتوا را از موتورهای جستجو دور نگه دارند. گوگل استفاده از تگ noindex را در مواقع ضروری تشویق می کند و به همین دلیل، هیچ گونه عوارض جانبی مرتبط با آن وجود ندارد.

Noindex ابزار بسیار قدرتمندی است که موتورهای جستجو از آن پشتیبانی می کنند تا به شما، صاحب سایت، کمک کند تا محتوا را از فهرست های خود دور نگه دارید. به همین دلیل، وقتی صحبت از خزیدن و نمایه سازی به میان می آید، هیچ اثر ناخواسته ای ندارد. به عنوان مثال، داشتن صفحات زیاد با noindex تاثیری در خزیدن و نمایه سازی سایت شما توسط گوگل ندارد.

سوال 2: نسبت صفحات ایندکس شده/بدون نمایه

سوال زیر در نقطه 10:22 مطرح می شود:

“آیا باید نسبت بین صفحات ایندکس شده و غیر ایندکس شده را در Search Console مراقب باشیم تا بتوانیم بودجه خزیدن احتمالی تلف شده را در صفحات غیر نمایه شده بهتر تشخیص دهیم؟”

مولر این را رد می کند که وب سایت ها باید سعی کنند بین صفحات نمایه شده و غیر نمایه شده خود تعادل ایجاد کنند.

برای این منظور، بودجه خزیدن عاملی است که تعداد کمی از سایت ها باید به آن فکر کنند. مولر می گوید:

«نه، هیچ نسبت جادویی وجود ندارد که باید مراقب آن بود. همچنین، برای سایتی که غول پیکر نیست و کمتر از یک میلیون صفحه دارد، شاید واقعاً نیازی به نگرانی در مورد بودجه خزیدن وب سایت خود نداشته باشید. حذف لینک های داخلی غیرضروری خوب است، اما برای سایت های کوچک تا متوسط، این موضوع بیشتر یک موضوع بهداشتی سایت است تا سئو.

سوال 3: صفحات بدون ایندکس لینک شده از سایت های اسپم

در نقطه 11:26، یک سوال در مورد هیچ صفحه نمایه شده ای مطرح می شود که کمی با دو صفحه قبلی متفاوت است.

در سوال آمده است:

بسیاری از سئوکاران از داشتن میلیون‌ها آدرس اینترنتی که توسط noindex در کنسول جستجوی گوگل حذف شده‌اند، شکایت دارند. همه به صفحات جستجوی داخلی مزخرف که از سایت های هرزنامه لینک شده اند. آیا این مشکلی برای بودجه خزیدن است؟»

Ilyes نکته قبلی را در مورد noindex بودن ابزاری برای سایت‌ها برای استفاده در صورت لزوم تکرار می‌کند.

با فرض اینکه صفحات به طور عمدی ایندکس نشده اند، نیازی به نگرانی در مورد پرچم گذاری آن ها توسط کنسول جستجو وجود ندارد. این بدان معنا نیست که شما کار اشتباهی انجام می دهید.

ایلیز می گوید:

Noindex وجود دارد تا به شما کمک کند چیزها را از شاخص دور نگه دارید، و همانطور که قبلاً گفتیم با اثرات منفی ناخواسته همراه نیست. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که آن صفحات یا آدرس‌های اینترنتی آن‌ها، به طور خاص، در فهرست گوگل قرار نمی‌گیرند، به استفاده از noindex ادامه دهید و نگران بودجه خزیدن نباشید.


منبع: گوگل

منبع

مطالب مرتبط