چرا گوگل موتور جستجوی پیش فرض سامسونگ باقی می ماند؟


دیروز گزارش هایی منتشر شد مبنی بر اینکه سامسونگ در نظر دارد گوگل را با Bing به عنوان ارائه دهنده جستجوی پیش فرض در دستگاه های خود جایگزین کند.

با این حال، این نگرانی ها ممکن است بیجا باشد.

سامسونگ نمی‌تواند گوگل را به‌عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض ترجیحی خود، حداقل در ایالات متحده، به دلیل توافقنامه توزیع اپلیکیشن موبایل (MADA) گوگل حذف کند.

MADA گوگل از همه سازندگان تجهیزات اصلی اندروید (OEM) می خواهد که جستجوی Google را از قبل نصب کرده و از آن به عنوان پیش فرض استفاده کنند.

سازندگان گوشی های هوشمند که از امضای MADA خودداری می کنند، مانند هواوی، نمی توانند از فروشگاه Google Play و پلت فرم اندروید استفاده کنند.

آندریاس پروشوفسکی، سردبیر در استاندارد، در توییتر به توضیح این وضعیت پرداخت.

چرا سامسونگ نمی تواند گوگل را کنار بگذارد؟

Proschofsky تاکید می کند که اکثر کشورها طبق MADA به جستجوی Google به عنوان موتور جستجوی پیش فرض نیاز دارند.

موضوع پروشوفسکی ادامه می دهد:

«اگر می‌خواهند مجوز استفاده از فروشگاه Play و سایر برنامه‌های Google را دریافت کنند، OEM‌های Android باید چیزی به نام «توافقنامه توزیع برنامه تلفن همراه» (MADA) را امضا کنند. این شامل مجموعه‌ای از قوانین است که شامل – در اکثر کشورها – تنظیم جستجوی Google به‌عنوان پیش‌فرض است.

اگر این کار را نکنید، به سادگی Play Store و سایر برنامه های Google را دریافت نخواهید کرد. ممکن است این را دوست داشته باشید یا نه. یا حتی این را بسیار مشکل ساز بدانند. اما اینها قوانین ثابت گوگل در ازای ارائه رایگان اندروید و خدمات آن هستند.

بنابراین، اگر سامسونگ به بینگ سوئیچ کند، به این معنی است: نه فروشگاه پلی، نه جیمیل، نه نقشه، نه شما آن را نام ببرید. بنابراین اساساً مسیر هواوی را طی می کنیم. من شک دارم که سامسونگ بخواهد این کار را انجام دهد.

اکنون در مورد آن مرجع «بیشتر» کشورها: در اروپا و هند همه چیز کمی متفاوت است زیرا تنظیم‌کننده‌ها این الزامات جستجوی پیش‌فرض را لغو کرده‌اند. اما این همچنین به این معنی است که «تغییر» سامسونگ به Bing چندان زیاد نیست.

در تمام این کشورها، کاربران در حال حاضر با صفحه انتخاب موتور جستجوی اجباری در هنگام راه اندازی دستگاه های Android ارائه می شوند. بنابراین به سادگی دیگر هیچ پیش فرضی برای تغییر به آن وجود ندارد.

پس این شایعه از کجا می آید؟ ممکن است یک سوء تفاهم ساده باشد. ممکن است سامسونگ تلاش کند روابط عمومی فاش کند تا معامله بهتری برای تقسیم درآمد از طرف گوگل دریافت کند. و قطعاً زمینه های دیگری وجود دارد که سامسونگ می تواند گوگل را تحت فشار قرار دهد. بدون شک.

اما همه اینها فقط حدس و گمان است، نه چیز دیگری. آنچه که حدس و گمان نیست، شرایط مجوز برای OEM های اندرویدی است. بنابراین نفس خود را حبس نکنید زیرا Bing به این زودی جستجوی پیش‌فرض در دستگاه‌های سامسونگ است.

چه چیز دیگری در توافقنامه MADA گوگل وجود دارد؟

توافق نامه MADA Google (پیوند PDF) شرایط و الزامات سخت گیرانه ای را که OEM های Android باید به آن پایبند باشند، از جمله مفاد کلیدی زیر بیان می کند:

  • دستگاه ها فقط در صورتی می توانند توزیع شوند که همه برنامه های Google از قبل نصب شده باشند (بخش MADA 2.1).
  • سازنده تلفن باید همه برنامه‌های Google را که در منطقه مربوطه تأیید شده‌اند در هر دستگاه از قبل بارگیری کند (بخش 3.4(1) MADA).
  • سازنده تلفن باید جستجوی Google و نماد Android Market Client (Google Play) را حداقل در پانل بلافاصله در مجاورت صفحه اصلی پیش فرض قرار دهد. همه سایر برنامه‌های Google نباید بیش از یک سطح زیر بالای تلفن قرار گیرند (بخش MADA 3.4(2)-(3)).
  • سازنده تلفن باید Google Search را به عنوان ارائه‌دهنده جستجوی پیش‌فرض برای تمام نقاط دسترسی جستجوی وب تنظیم کند (MADA بخش 3.4(4)).
  • سرویس ارائه‌دهنده موقعیت مکانی شبکه Google باید از قبل روی دستگاه بارگیری شده و به عنوان پیش‌فرض تنظیم شود (MADA بخش 3.8(c)).

به طور خلاصه

قوانین فعلی برای سازندگان دستگاه های اندرویدی، بعید است که سامسونگ گوگل را به عنوان ارائه دهنده جستجوی پیش فرض خود در ایالات متحده کنار بگذارد.

Google MADA تضمین می‌کند که جستجوی Google موتور جستجوی اصلی اکثر دستگاه‌های اندرویدی است.

تغییر ممکن است در جاهایی مانند اروپا و هند اتفاق بیفتد، جایی که قوانین متفاوت است. با این حال، انتظار نمی رود که این تاثیر قابل توجهی بر سهم بازار گوگل داشته باشد.


تصویر ویژه: Ka ​​Iki/Shutterstock

منبع

مطالب مرتبط