گوگل: HTTP/3 بر سئو تاثیر نمی گذارد


جان مولر، مدافع جستجوی گوگل، این نظریه را که سرعت بیشتر HTTP/3 می‌تواند مستقیماً بر سئوی وب‌سایت تأثیر بگذارد، رد می‌کند.

این موضوع در نسخه نوامبر 2022 جلسه پرسش و پاسخ ساعت اداری SEO گوگل مطرح شده است.

مولر با عضویت تیم روابط جستجوی گوگل، به سوال زیر پاسخ می دهد:

آیا استفاده از HTTP/3 می تواند SEO را بهبود بخشد زیرا عملکرد را بهبود می بخشد؟

HTTP/3 مزایای عملکردی را نسبت به HTTP/2 و HTTP/3 ارائه می‌کند. با این حال، بعید است که افزایش عملکرد در سئو تفاوت ایجاد کند.

مولر در مورد تأثیر SEO HTTP/3

مولر پاسخ خود را با بیان اینکه گوگل از HTTP/3 به عنوان فاکتور رتبه‌بندی یا در خزیدن وب استفاده نمی‌کند، آغاز می‌کند:

گوگل در حال حاضر از HTTP/3 به عنوان عاملی در رتبه بندی استفاده نمی کند. تا جایی که من می دانم در خزیدن هم از آن استفاده نمی کنیم.»

گوگل در درجه اول از HTTP/1 برای خزیدن وب استفاده می کند. Googlebot از HTTP/2 پشتیبانی می‌کند اما تنها زمانی از آن استفاده می‌کند که مزیت واضحی نسبت به HTTP/1 وجود داشته باشد.

پشتیبانی از HTTP/3 احتمالاً خیلی دور است. مولر توضیح می‌دهد که وب‌سایت‌هایی که زودتر آن را انتخاب می‌کنند، بهبود مستقیمی در رتبه‌بندی جستجو نخواهند دید:

از نظر عملکرد، من گمان می‌کنم که دستاوردهایی که کاربران از استفاده از HTTP/3 مشاهده می‌کنند برای تأثیر قابل‌توجهی بر حیاتی وب سایت، که معیارهایی هستند که در فاکتور رتبه‌بندی تجربه صفحه استفاده می‌کنیم، کافی نباشد. در حالی که ساخت سرور سریع‌تر همیشه ایده خوبی است، من شک دارم که فقط با استفاده از HTTP/3 ارتباط مستقیمی با SEO مشاهده کنید. مشابه آنچه که برای یافتن ارتباط مستقیم با استفاده از نوع سریعتر رم در سرورهای خود به سختی تحت فشار خواهید بود.

مولر در دسامبر 2021 در پاسخ به سوالی درباره HTTP/3 پاسخ مشابهی داد.

با این حال، او پیشنهاد کرد که HTTP/3 می تواند «به طور بالقوه غیرمستقیم» بر حیاتی وب اصلی تأثیر بگذارد.

مولر اکنون با بیان اینکه هیچ تاثیری ندارد، مطمئن تر به نظر می رسد.

پاسخ او را در ویدئوی زیر بشنوید:


تصویر ویژه: SteafPong88/Shutterstock

منبع

مطالب مرتبط