Google گزارش HTTPS جدیدی را به کنسول جستجو اضافه می کند


گوگل اعلام کرده است که انتشار یک گزارش جدید HTTPS را در کنسول جستجو آغاز خواهد کرد. این اعلامیه از طریق وبلاگ جستجوی مرکزی گوگل منتشر شد و نشان داد که موتور جستجو انتظار دارد روند راه اندازی چند ماه طول بکشد.

گوگل در این وبلاگ گفت: «یکی از درخواست‌های رایجی که از شما شنیدیم این بود که اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت HTTPS سایت ارائه دهید و درک اینکه کدام صفحات از طریق HTTPS ارائه نمی‌شوند و چرا نه، آسان‌تر می‌شود.

این گزارش جدید نشان می‌دهد که چه تعداد از سایت‌های URL ایندکس شده در سایت شما HTTP و چه تعداد HTTPS هستند. در حال حاضر فقط برای ویژگی‌های دامنه و سایت‌های با پیشوند URL HTTPS در دسترس است.

پروتکل‌های HTTP و HTTPS مشابه هستند، اما HTTPS از امنیت لایه انتقال (TLS) برای رمزگذاری و امضای درخواست‌ها و پاسخ‌ها استفاده می‌کند و آن را به گزینه ایمن‌تر تبدیل می‌کند.

HTTPS به محافظت از شبکه‌ها و کاربران در برابر کلاه‌برداران وب‌سایت، استراق سمع‌کنندگان و حملات انسان در میان کمک می‌کند. این کار را با رمزگذاری اتصال بین رایانه/دستگاه کاربر و وب‌سایت مورد بازدید انجام می‌دهد، بنابراین از یکپارچگی اطلاعات ارسال شده اطمینان حاصل می‌کند.

اکثر وب سایت ها از قبل از HTTPS استفاده می کنند

در حال حاضر، 95 درصد از ترافیک در سراسر گوگل رمزگذاری شده است. این تعداد از سال 2014 که گوگل برای اولین بار اعلام کرد که در رتبه بندی موتورهای جستجو قرار می گیرد، افزایش ثابتی داشته است.

گزارش HTTPS همچنین مواردی را فهرست می‌کند که از ارائه صفحات به عنوان HTTPS جلوگیری می‌کند. این معمولاً به یکی از دو دلیل اتفاق می‌افتد: یا صفحه دارای گواهینامه SSL منقضی، نامعتبر یا مفقود است، یا به منابع شخص ثالث غیر ایمن (مانند تصاویر، CSS و جاوا اسکریپت) فراخوانی می‌کند.

سایر خطاهایی که از ارائه به عنوان HTTP جلوگیری می‌کنند می‌توانند ناشی از صفحه HTTP متعارف، صفحات HTTPS با تغییر مسیر، نقشه سایتی که ربات‌ها را به صفحه HTTP هدایت می‌کند و نشانی‌های اینترنتی HTTPS فهرست‌شده در فایل robots.txt باشد.

گزارش به شناسایی صفحات با عملکرد ضعیف، بهبود UX کمک می کند

بازاریابان دیجیتال و متخصصان بهینه سازی موتورهای جستجو در این گزارش جدید ارزش خواهند یافت، زیرا HTTPS یک سیگنال رتبه بندی تایید شده گوگل است.

با فراهم کردن امکان بررسی وضعیت HTTP/HTTPS صفحه از کنسول جستجو، Google می‌تواند به آنها کمک کند تا مشکلاتی را که باعث شکست فهرست‌سازی URL HTTPS می‌شوند، برطرف کنند.

پروتکل های HTTPS نیز تجربه کاربری بهتری را نسبت به همتایان ناامن خود ارائه می دهند. بسیاری از مرورگرها، از جمله کروم و فایرفاکس، اکنون از نشانگرهایی برای هشدار دادن به وب‌گردهای وب‌سایت‌های ناامن استفاده می‌کنند.

استفاده از HTTPS همچنین در Core Web Vitals Google گنجانده شده است، مجموعه معیارهایی که UX را از نظر سرعت بارگذاری، تعامل، بینابینی های نفوذی و ثبات بصری اندازه گیری می کند.


تصویر ویژه: Rawpixel.com/Shutterstock

منبع

مطالب مرتبط