Wayback Machine: 5 جایگزین برای امتحان


بسیاری از وب زودگذر است.

صفحات وب وجود دارند تا زمانی که وجود نداشته باشند. محتوای موجود در آنها تا زمانی که به‌روزرسانی نشود وجود دارد – و سپس از بین می‌رود.

مگر اینکه در یک آرشیو حفاری کنید.

آرشیو کردن وب برای تحقیقات فرهنگی و مردم شناسی مهم است. همچنین به دلایل تجاری، مانند تجزیه و تحلیل رقابتی، مفید است. حتی می تواند به مستندسازی یا نظارت بر فرآیندهای سیاسی کمک کند.

دلیل خاص شما برای جستجوی محتوای آرشیو شده ممکن است تعیین کند که کدام سرویس بهتر عمل می کند.

Wayback Machine متداول ترین آرشیو شناخته شده است.

Wayback Machine: 5 جایگزین برای امتحاناسکرین شات، https://archive.org/web/، ژانویه 2023.

بایگانی اینترنت یک سازمان غیرانتفاعی است و Wayback Machine نسخه وب آرشیو آن است که حاوی حجم عظیمی از داده است.

می توانید درخواست کنید که صفحه وب را در وضعیت فعلی ذخیره کند و همچنین از ابزارهایی مانند API استفاده کند.

بایگانی Wayback Machine هر چقدر هم که بزرگ باشد، احتمالاً 100٪ کامل نیست. اگر در پیدا کردن چیزی خاص مشکل دارید یا نمی‌دانید که آیا جایگزین‌هایی با ویژگی‌های بیشتر وجود دارد، این جایگزین‌ها ممکن است کمک کنند.

من از اشتراک های پولی SaaS استفاده نمی کنم، زیرا یک سرویس پولی را جایگزین واقعی برای سرویس رایگان ارائه شده توسط یک غیرانتفاعی نمی دانم.

بیا بریم!

1. پروژه یادگاری

Memento یک جایگزین استثنایی برای Wayback Machine است زیرا چندین منبع مختلف از جمله خود Wayback Machine را جمع می کند.

در وب سایت، با استفاده از ابزار سفر در زمان می توانید از چندین منبع به آرشیوها دسترسی داشته باشید.

Wayback Machine: 5 جایگزین برای امتحاناسکرین شات، http://timetravel.mementoweb.org/، ژانویه 2023.

این اولین تمایزی است که Memento را بسیار جالب می کند و برخی از آرشیوهای دیگر این لیست را نیز شامل می شود. این بدان معناست که این یک تجربه قابل تنظیم و احتمالاً یکی از کامل ترین ها است.

ویژگی متمایز دیگر Memento افزونه کروم است که به شما امکان می دهد تاریخی را انتخاب کنید که در آن می خواهید صفحه فعلی خود را مشاهده کنید. این ابزار به جای اینکه شما را مجبور کند URL را در یک فرم قرار دهید، به جایی که در حال مرور هستید می‌رساند.

همچنین می توانید یک عکس فوری از یک صفحه ایجاد کنید و پیوندی به آن ایجاد کنید که خراب نشود. این به ویژه برای استناد مفید است.

اگر نگران هستید که صفحه ای ناپدید شود یا محتوا به روز شود، اما می خواهید از اطلاعات استفاده کنید، ایجاد یکی از این پیوندها تضمین می کند که مردم می توانند منبع اصلی شما را ببینند.

2. Archive.today

Archive.today یکی دیگر از ابزارهای “عکس فوری” است. این به شما امکان می دهد پیوندی را به صفحه ای که در حال حاضر وجود دارد ذخیره کنید.

دنبال کردن پیوند، کاربران را به نسخه غیرقابل تغییر صفحه می فرستد.

Wayback Machine: 5 جایگزین برای امتحاناسکرین شات، https://archive.ph/، ژانویه ۲۰۲۳.

همچنین دارای برخی پرس و جوهای جستجوی نسبتاً پیشرفته است که می توانید در دامنه ها و URL ها برای یافتن عکس های فوری که با این ابزار ذخیره شده اند انجام دهید.

این ابزار همچنین دارای یک افزونه کروم و همچنین یک برنامه اندروید است.

جستجو در Memento می تواند شامل نتایج Archive.today باشد.

3. WebCite

WebCite برنامه های قدرتمندی برای نویسندگان، روزنامه نگاران، دانشگاهیان و ناشران دارد.

راه های مختلفی برای ساخت و ارائه صفحات آرشیو شده و URL ها ارائه می دهد.

Wayback Machine: 5 جایگزین برای امتحاناسکرین شات، rhttps://webcitation.org/، ژانویه 2023.

متأسفانه، در زمان انتشار، به نظر نمی رسد درخواست های جدیدی را دریافت کند. اما همچنان می توانید به صفحات آرشیو شده قبلی دسترسی داشته باشید. وقتی و اگر دوباره شروع به پذیرش درخواست کند، ابزار بسیار مفیدی برای آن است.

قدرتمندترین ویژگی آن برای نویسندگان و ناشران، امکان آپلود نسخه خطی مستقیماً در وب سایت است.

این ابزار تمام پیوندهای موجود در نسخه خطی آپلود شده را اسکن می کند و به طور خودکار آرشیوهایی از هر یک از صفحات پیوند داده شده به آنگونه که در حال حاضر وجود دارند ایجاد می کند. اگر از نقل قول های وب سایت زیادی استفاده کرده باشید، این باعث صرفه جویی در زمان می شود.

اگر محتوایی ایجاد کرده‌اید که می‌خواهید افراد بتوانند از آن عکس‌های فوری ایجاد کنند، می‌توانید یک پیوند WebCite خاص به صفحه خود اضافه کنید که کاربران بتوانند روی آن کلیک کنند. این کارکرد بایگانی را در صفحه شما تعبیه می‌کند و در زمان کاربران در صورت تصمیم به استفاده از کار شما به عنوان استناد صرفه‌جویی می‌کند.

4. GitHub

GitHub یک پلت فرم توسعه و همکاری است که پروژه های عمومی و کد منبع باز را نیز در اولویت قرار می دهد.

این برنامه کدها و برنامه های منبع باز را مستند و بایگانی می کند و توسط آرشیوهای دیگری مانند Wayback Machine قابل جستجو است.

Wayback Machine: 5 جایگزین برای امتحاناسکرین شات، https://github.com/explore، ژانویه 2023.

اما، اگر به دنبال چیزی مرتبط با کد یا توسعه نرم افزار هستید، ممکن است راحت تر به جای استفاده از سرویس آرشیو دیگری مستقیماً به GitHub بروید.

در حالی که GitHub دارای برنامه های تجاری پولی است، برای کاربر معمولی رایگان است. حتی 15 گیگابایت فضای ذخیره سازی و مقداری قدرت محاسباتی را در محیط توسعه دهنده ابری خود به صورت رایگان برای استفاده شخصی شما ارائه می دهد.

5. آرشیوهای وب خاص کشور

چندین کشور آرشیو وب خود را اجرا می کنند.

اگر به دنبال یک وب سایت بسیار مرتبط با یک مکان خاص یا فرهنگ یک کشور هستید، این می تواند جایگزین های مفیدی برای Wayback Machine باشد.

بایگانی‌های متمرکزتر ممکن است اطلاعات کامل‌تری داشته باشند، اگر در یافتن آن در جای دیگری مشکل دارید، اگرچه دوباره، می‌خواهم اشاره کنم که اولین جایگزین در این فهرست، Memento، از چندین بایگانی مختلف کشور خاص استخراج می‌شود.

همچنین باید توجه داشته باشم که بسیاری از آرشیوهای خاص یک کشور، منطقه، مؤسسه آموزشی یا کتابخانه فردی با Archive-it، ارائه‌دهنده خدماتی که توسط The Internet Archive (سازندگان Wayback Machine) ساخته شده است، مشارکت دارند.

آنها مجموعه‌های خاصی را بر اساس ارتباط مدیریت می‌کنند، اما همه شرکای Archive-it از یک منبع استفاده می‌کنند: آرشیو اینترنت.

اینها تعدادی از آرشیوهای وب خاص کشور هستند:

نتیجه

وقتی به دنبال جایگزین‌هایی برای Wayback Machine هستید، ممکن است متوجه نباشید که بسیاری از آنها، به طور جزئی یا کامل، توسط یک آرشیو پشتیبانی می‌شوند.

اما خدمات دیگری نیز وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. برخی بسته به اهداف شما، ویژگی های مفیدتری دارند.

این فهرست جامعی از ابزارهای جایگزین نیست، اما بیشتر ابزارهایی است که به راحتی برای کاربر معمولی در دسترس هستند.

برخی دیگر نیاز به پرداخت ماهانه دارند، و برخی برای مؤسسات دانشگاهی و حقوقی رایگان هستند، اما برای کاربران فردی نیستند.

من ترجیح دادم روی بهترین ابزارهایی تمرکز کنم که می‌توانید همین الان بروید و بدون سر و صدا از آنها استفاده کنید.

منابع بیشتر:


تصویر ویژه: استودیو رمانتیک/شاتر استوک

منبع

مطالب مرتبط