هشدارهای بحران زیست محیطی گوگل: کانون توجه روز زمین


در روز زمین، ما نه تنها به تغییرات اقلیمی و بلایای طبیعی که بر جهان ما تأثیر می‌گذارند فکر می‌کنیم، بلکه فناوری‌هایی را نیز می‌شناسیم که به ما کمک می‌کنند در زمان وقوع آنها ایمن بمانیم.

نمونه ای از این فناوری، اعلان های بحران زیست محیطی گوگل است.

هر ساله افراد بی‌شماری اثرات مخرب بلایای طبیعی مانند سیل، آتش‌سوزی و زلزله را تجربه می‌کنند که منجر به تلفات جانی و مالی می‌شود.

برای رسیدگی به این مشکل در سراسر جهان، Google اعلان‌های بحران زیست‌محیطی ایجاد کرده است که جزئیات سریع و دقیقی را به مناطق آسیب‌دیده ارائه می‌دهد.

این اعلان‌ها را می‌توان از طریق جستجوی Google و Maps پیدا کرد و به افراد و جوامع کمک می‌کند تا اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند و در مواقع بحران، انتخاب‌های آگاهانه داشته باشند.

در این مقاله، ما به اعلان‌های بحران زیست‌محیطی Google، مانند پیش‌بینی سیل، نقشه‌برداری از آتش‌سوزی‌ها، و شناسایی زمین‌لرزه و اینکه چگونه این نوآوری‌ها به ایجاد جوامع ایمن‌تر و قوی‌تر کمک می‌کنند، نگاه می‌کنیم.

مروری بر هشدارهای محیطی SOS گوگل

هشدارهای SOS Google دسترسی سریع به اطلاعات معتبر در مواقع اضطراری، از جمله خلاصه اتفاقات، اخبار مرتبط، شماره تلفن های اضطراری و وب سایت ها را برای افراد فراهم می کند.

در طول سال ها، هشدارهای SOS برای گنجاندن اطلاعات بصری در مورد بلایای طبیعی افزایش یافته است.

یک سیستم هشدار ناوبری جدید در Google Maps همچنین به مردم اجازه می دهد تا مسیر فاجعه را پیش بینی و درک کنند.

به عنوان مثال، در روزهای منتهی به طوفان، افراد نزدیک به منطقه آسیب دیده کارت اعلان بحران را در Google Maps می بینند که آنها را به مخروط پیش بینی طوفان هدایت می کند.

این اطلاعیه مسیر پیش بینی شده طوفان و زمان تاثیر آن بر مناطق خاص را نشان می دهد.

به همین ترتیب، کارت بحران یک نقشه لرزش زلزله را پس از زلزله نمایش می دهد.

نقشه لرزشی تصویری از مرکز زمین لرزه، بزرگی و شدت لرزش در مناطق اطراف را نشان می دهد و به کاربران کمک می کند تا میزان دسترسی و تأثیر زلزله را ارزیابی کنند.

مردم هند، جایی که بیش از 20 درصد از تلفات جهانی ناشی از سیل رخ می دهد، می توانند به پیش بینی های سیل دسترسی داشته باشند که احتمال و شدت سیل را در مناطق مختلف نشان می دهد.

Google برای انواع بحران های زیست محیطی زیر هشدارهایی دارد:

  • سیل
  • آتش سوزی های جنگلی
  • زمین لرزه ها
  • طوفان شدید
  • گرمای شدید

در اینجا اطلاعات بیشتری در مورد هر نوع هشدار وجود دارد.

سیل

هشدارهای بحران زیست محیطی گوگل: کانون توجه روز زمینتصویر از: blog.google/technology/ai/flood-forecasts-india-bangladesh/، آوریل 2023.

سیل یکی از متداول ترین و مضرترین بلایای طبیعی است که جوامع و اقتصادهای سراسر جهان را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار می دهد.

برای کاهش تاثیر سیل، گوگل با همکاری دولت های محلی، مدل های پیش بینی سیل بلادرنگ ایجاد کرده است.

این مدل‌ها زمان و مکان وقوع سیل و شدت آن را تخمین می‌زنند و مردم را قادر می‌سازد تا برای سیل‌های احتمالی آمادگی بهتری داشته باشند.

فناوری پیش‌بینی سیل Google مبتنی بر مدل‌سازی فیزیک محور و یادگیری ماشین است.

از داده‌های تصاویر ماهواره‌ای، گیج‌های اندازه‌گیری و نقشه‌های ارتفاعی برای تولید پیش‌بینی‌های دقیق و مدل‌های سیل استفاده می‌کند که مناطقی را که زیر آب خواهند رفت و عمق آب را تعیین می‌کنند.

گوگل علاوه بر پیش‌بینی، نقشه‌های تعاملی را ارائه می‌کند که به افراد امکان می‌دهد موقعیت مکانی خود را نسبت به یک سیل پیش‌بینی‌شده به سرعت ببینند.

Google.org، بازوی بشردوستانه Google، در حال کار برای حمایت از فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت‌های هلال احمر در ایجاد شبکه‌های محلی برای ارائه اطلاعات هشدار سیل به کسانی است که ممکن است به دستگاه‌های متصل به اینترنت دسترسی نداشته باشند.

آتش سوزی های جنگلی

هشدارهای بحران زیست محیطی گوگل: کانون توجه روز زمینعکس صفحه از: blog.google/products/search/mapping-wildfires-with-satellite-data/، آوریل 2023.

آتش‌سوزی‌ها تهدید قابل‌توجهی برای جوامع هستند و تشخیص زودهنگام برای به حداقل رساندن خسارت حیاتی است.

با استفاده از داده‌های ماهواره‌های NOAA و قدرت محاسباتی Google Earth Engine، Google می‌تواند آتش‌سوزی‌های فعال را شناسایی کند و مرزهای تقریبی را در جستجوی Google و Maps ایجاد کند.

نقشه‌های مرز آتش‌سوزی Google که با استفاده از فناوری مادون قرمز و تصاویر نوری ساخته شده‌اند، با اطلاعات ایمنی مقامات محلی همراه است.

این اطلاعات شامل جزئیات پناهگاه ها و روش های تخلیه است که برای افراد آسیب دیده از آتش سوزی حیاتی است.

زمین لرزه ها

هشدارهای بحران زیست محیطی گوگل: کانون توجه روز زمینعکس صفحه از:criseresponse.google/forecasting-and-alerts/، آوریل 2023.

زمین لرزه ها به دلیل ماهیت غیرمنتظره و غیرقابل پیش بینی آنها چالش برانگیز هستند.

برای مقابله با این مشکل، گوگل با ShakeAlert همکاری کرده است تا اعلان‌های زلزله را مستقیماً به دستگاه‌های اندرویدی در کالیفرنیا، واشنگتن و اورگان ارسال کند.

ShakeAlert که توسط زلزله شناسان برتر ایجاد شده است، از داده های بیش از 700 لرزه نگار برای شناسایی و دادن هشدارهای اولیه برای زلزله استفاده می کند.

گوگل با درک این موضوع که لرزه‌سنج‌های سنتی در بسیاری از نقاط جهان در دسترس نیستند، سیستم هشدار زلزله اندروید را ابداع کرد و تلفن‌های اندرویدی را به لرزه‌سنج‌های کوچک تبدیل کرد و بزرگترین شبکه تشخیص زلزله در سطح جهان را ایجاد کرد.

هنگامی که یک زلزله شناسایی می شود، سیستم به کاربران اندروید در مناطق آسیب دیده اطلاع می دهد و آنها را قادر می سازد تا اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند و ایمنی را پیدا کنند.

طوفان شدید

هشدارهای بحران زیست محیطی گوگل: کانون توجه روز زمینعکس صفحه از:criseresponse.google/forecasting-and-alerts/، آوریل 2023.

در روزهای منتهی به طوفان، جستجوی گوگل و نقشه‌ها مخروط‌های پیش‌بینی دقیق را از منابع معتبر نشان می‌دهند. این مخروط ها مسیر پیش بینی شده طوفان را نشان می دهند و به کاربران کمک می کنند تاثیر بالقوه طوفان را درک کنند.

Google Maps همچنین هشدارهای برجسته ای را در صورتی که مسیر کاربر تحت تأثیر فعالیت طوفانی قرار گیرد، ارائه می دهد و شرایط جاده برای اطمینان از ناوبری ایمن در طول چنین رویدادهایی به روز نگه داشته می شود.

گرمای شدید

هشدارهای بحران زیست محیطی گوگل: کانون توجه روز زمینعکس صفحه از: blog.google/outreach-initiatives/sustainability/extreme-heat-support/، آوریل 2023.

برای کمک به جوامع برای سازگاری با افزایش دما، گوگل ابتکاراتی را با تمرکز بر هشدارهای گرمای شدید و ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی برای کاهش گرمای شهری راه اندازی کرده است.

هنگامی که افراد اطلاعاتی را در مورد گرمای شدید جستجو می‌کنند، جستجوی Google هشدارهای جدید گرمای شدید را نشان می‌دهد که جزئیات مربوط به زمان پیش‌بینی شروع و پایان موج گرما را ارائه می‌دهد.

هشدارهای Google همچنین شامل نکاتی برای حفظ خونسردی و نگرانی‌های مرتبط با سلامتی است که باید از آنها آگاه باشید.

این اطلاعات به‌طور برجسته در نتایج جستجو نمایش داده می‌شوند و هشدارها با همکاری شبکه اطلاعات بهداشت جهانی گرما (GHHIN) ایجاد می‌شوند.

نتیجه

از آنجایی که جهان با بحران‌های زیست‌محیطی فزاینده مواجه است، فناوری‌هایی مانند هشدارهای بحران زیست‌محیطی Google برای اطلاع‌رسانی و ایمن نگه داشتن مردم حیاتی است.

در این روز زمین، ما اهمیت استفاده از فناوری برای محدود کردن اثرات بلایای طبیعی را درک می کنیم.

Google با دادن دسترسی جوامع به اطلاعات و منابع به‌روز برای آمادگی در برابر بلایا، به کاهش عواقب شرایط آب و هوایی سخت کمک می‌کند.


تصویر ویژه: 3d_kot/Shutterstock

منبع

مطالب مرتبط